Вашата задача е да ги потушите навреме
Снимка: Getty
Ако на детската площадка има повече от едно дете, тогава кавгите са сигурни: някой не си дава играчката, друг случайно е настъпил пясъчната кула и тя се е разрушила ...
Малките и по-големите имат различни интереси и причините за кавги във всяка възраст са различни, обясняват психолози.
Деца от 1,5 до 3 години. Децата на тази възраст все още не знаят как да играят добре заедно, общуването им се свежда до размяна на играчки. Личните им играчки бързо им омръзват и посягат да издърпат от ръцете на околните нещо, което привлича погледа им. А „собственикът“ не винаги е съгласен да го сподели.
Ето няколко съвета:
Първо: не е нужно да отнемате играчката от вашето дете, за да успокоите другото. В резултат на това ще получите две плачещи деца.
Второ: не носете любемету играчки на хлапето на детската площадка. То със сигурност няма да иска да ги сподели. Дори на тази възраст можете да му обясните, че когато играе с други, е напълно естествено да си разменят играчки. И че накрая, когато си тръгнете, неговата ще се върне при него и няма да му бъде отнета завинаги.
Вземете няколко играчки със себе си, когато детето се отегчи от една, можете да го заинтересувате с някоя друга.
На тази възраст хлапетата много бързо забравят обидата и недоволството и буквално след 10-15 минути са готови да играят отново в същата компания.
Снимка: Getty
Как трябва да се държат родителите, ако кавгата вече е започнала
Приемете правилото никога да не повишавате тон. Не викайте и не се карайте – нито на своето, нито на чуждото дете. И не винаги си струва да се намесвате.
Често дори малките деца са в състояние сами да решат проблема. Ако видите, че на вашия мъник му отнемат играчка и той започва да плаче отчаяно, тогава няма да може без вашата помощ и намеса.
Ако децата все още не знаят как да говорят добре и не могат да предадат информация едно на друго, тогава вашата задача е да говорите за ситуацията.
Например: „Ани, искаш ли да си играем с колата на Сашко? Няма нужда да я дърпаш, нека го попитаме?"
От 3 до 6 години. На тази възраст децата разбират добре какво е приятелство и създават постоянни приятели. Основните кавги на тази възраст се случват заради защитата на личните им граници. Повечето деца вече говорят добре, но все още не знаят как да изразяват добре емоциите си, поради което може да си разменят обидни думи и да има битки.
Децата в предучилищна възраст могат да се карат за всичко: не дават камъчето, което са намерили, не искат да играят заедно, случайно са се сблъскали и са си ударили главите ...
- Не оставяйте такива конфликти без внимание, но не е нужно да се намесвате веднага: децата на тази възраст вече могат да намерят компромис сами.
- Обърнете внимание на поведението на детето. Ако видите, че е е много обидено, разстроено, ядосано, определено трябва да се намесите.
- Когато решавате конфликта, не приемайте ничия гледна точка, а се опитайте да водите разговора така, че децата сами да намерят изход. Попитайте какво се е случило, изслушайте и двете страни и им помогнете да завършат разговора приятелски.
6-годишно дете вече е в състояние да бъде сериозно обидено и може да откаже да играе с другите, може да поиска да отиде на друга площадка, но като правило на следващия ден всичко е наред и то вече е готово да се срещне с приятелите отново.
Снимка: Getty
Деца 6-10г. На тази възраст кавгите, като правило, възникват поради факта, че едно момче не е съгласно с мненията на останалите или не могат да „ разделят“ територията.
Ако децата са заедно с родителите си, тогава конфликтът протича бавно, защото успяват да си разменят обиди. Накрая всичко се оправя и най-често без без помощта на родителите.
Ако конфликтът ескалира, избухне кавга или видите, че детето ви е силно обидено, не забравяйте да се намесите и спокойно да изясните ситуацията.
Не крещите и не изнасяйте лекции на чуждото дете.
Първо, вие сте никой за него, така че то няма да ви се подчини.
Второ, то е дете и може да се страхува от вас, което допълнително ще изостри конфликта, а всички възрастни ще се намесят. Опитайте се да останете неутрални.
Запомнете: вашето дете ви гледа. И в бъдеще то ще разрешава конфликтни ситуации по подобен начин.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари